DZIEŃ NAUKI 2024
W dniu 13.11.2024 roku nauczyciele matematyki i przedmiotów przyrodniczych wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali Dzień Nauki, w trakcie którego uczniowie klas starszych zaprezentowali szereg doświadczeń i podzielili się swoja wiedzą z uczniami klas 2-4. Zajęcia podzielone zostały na trzy grupy tematyczne w trzech salach:
- „Wszechświat” – przepiękna dekoracja, ciekawe podświetlenie i muzyka przeniosły uczniów w świat kosmosu. Uczniowie prowadzili zajęcia ciekawie, przekazując bardzo dużo wiedzy o wszechświecie, Układzie Słonecznym, Słońcu, planetach, lotach w kosmos. Na zakończenie uczestnicy mogli budować kratery na swoim własnym Księżycu. „Achy i ochy” uczestników były najlepszym dowodem, iż się wszystkim bardzo podobało.
- „Naukowcy”– ta sala pełna była niespodzianek, ponieważ uczestników odwiedzili sławni naukowcy: Mikołaj Kopernik, Archimedes, Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie. Uczniowie wcielający się w powyższe postacie w ciekawy sposób opowiadali o życiu zaproszonych gości, w tym o otrzymanych przez nich nagrodach oraz dokonanych odkryciach i ich wpływie na nasze życie. Na koniec każdej prezentacji młodsi uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez słynne postacie. Ich oprawne odpowiedzi świadczyły o tym, że słuchali z uwagą i zainteresowaniem, za co zostali nagrodzeni słodyczami.
- „Ciekawa chemia i fizyka” – profesjonalnie wyglądające uczennice klasy siódmej przeniosły uczestników w kolorowy świat chemii, a głównym bohaterem był dwutlenek węgla. W tej sali na każdym kroku prowadzący pokazywali również obecność fizyki w otaczającym nas świecie. Już na wstępie wchodzących przywitały bańki mydlane, ich powstawanie tłumaczyły koleżanki. Koledzy z klasy ósmej zaprezentowali działanie „zabawek”, nie tylko drewnianych, których budowa oparta jest na prawach fizyki: bączka, pociągu magnetycznego, karuzeli, „Trzeciego Wojtka”- jeżdżącego na linie i utrzymującego równowagę, urządzenia camera obscura, przygotowanego przez ucznia klasy ósmej. Były też oczywiście budowle z klocków Lego: jeżdżąca małpka, dźwig i wiele innych. Elektron był głównym bohaterem doświadczeń z elektrostatyki; przemieszczał się to tu, to tam, a to za sprawą pocierania balonów i innych przedmiotów, a także maszyny elektrostatycznej, na której widok również było wielkie „wow”.
Przygotowanie tego dnia wymagało wiele pracy, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że było warto. Mamy nadzieję na kolejne Dni Nauki w naszej szkole.