Szkoła

Tydzień Misyjny w naszej szkole

 

Tydzień Misyjny został rozpoczęty ciekawym wydarzeniem. 20 października 2022 r. odbyło się spotkanie kl. 1-3 i kl. 5 z misjonarzem ks. Adamem Fijołkiem ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. 11 lat pracował w Republice Środkowoafrykańskiej wśród najmniejszych ludzi świata z plemienia Pigmejów Bayaka. Posługiwał również w Tanzanii, Kenii i Beninie. Dzięki ciekawym filmom nakręconym w dżungli i w wiosce pigmejskiej mogliśmy przenieść się w realia ich świata.

Z opowieści ks. Fijołka i z przedstawianych nagrań mogliśmy dowiedzieć się o życiu w wiosce, zabawach dzieci, warunkach nauki w szkole, polowaniu w dżungli, o roślinach i egzotycznych zwierzętach, o codziennej walce o to, by chociaż raz dziennie zjeść posiłek, o uratowanych dzieciach od śmierci głodowej dzięki pomocy misjonarzy. Mogliśmy zobaczyć ubóstwo materialne ale też wielką miłość do innych członków plemienia, wzajemną pomoc i solidarność oraz radość z jaką przyjmowali głoszoną im wiarę w Boga. Mogliśmy posłuchać jak brzmi język suahili, ich śpiew oraz zobaczyć ręcznie wyrabiane zabawki i ozdoby. Każdy z uczestników spotkania został obdarowany bransoletką wykonaną z naturalnych materiałów przez najmniejszy lud świata Bayaka. Uczestnicy spotkania zadawali również wiele ciekawych pytań.
Spotkanie pogłębiło wiedzę nie tylko na temat działalności misjonarzy ale i wiadomości z geografii. Mogliśmy też uwrażliwić nasze serca na potrzeby biedniejszych od nas.

oprac. M.G.