Szkoła

Witajcie w Akademii pana Kleksa!

Witajcie w Akademii pana Kleksa!

W dniu 22 marca uczniowie klas czwartych, piątych i siódmych mieli okazję uczestniczyć w grze fabularnej, której scenariusz został oparty na popularnej książce Jana Brzechwy pt. ,,Akademia Pana Kleksa”.  Dzieci mogły na jeden wieczór przenieść się do niezwykłej, pełnej magii szkoły, spotkać się z bohaterami lektury a  także wytężyć umysł i współpracować, co pozwoliło im na szkolną integrację. Jak się okazało, za grą stoi wiele przygotowań i organizatorzy musieli  poświęcić sporo czasu, aby wszystko się udało.

O godzinie 17.00 uczniowie zebrali się w świetlicy szkolnej, aby zacząć swoją podróż po akademii. Przywitali ich Jan Brzechwa, Ambroży Kleks oraz jego prawa ręka –  Szpak Mateusz. Wszyscy trzej wspaniale się zaprezentowali, a przy okazji zadali uczniom pytania na temat lektury. Autor zapoznał krótko uczestników z atrakcjami oraz zasadami gry. Następnie czwartoklasiści zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i pod opieką piątoklasistów i nauczycieli rozpoczęli zabawę.

Pierwsza grupa udała się do kuchni. Było to pięknie ozdobione i słodko pachnące pomieszczenie, przystrojone kolorowymi motylami i kwiatami. Pytane o ulubione danie Pana Kleksa dzieci stwierdziły jednogłośnie, że są to właśnie motyle. Nimi  oraz kolorowym lukrem miały udekorować babeczki. Bonusem gry było to, że po każdym dobrze wykonanym zadaniu , uczestnicy otrzymywali kolorowe piegi, które przyklejali  na twarz.

 Następnie grupa została poprowadzona na nietypową lekcję geografii. Prowadzący te zajęcia chłopcy po przywitaniu się wyjaśnili, że zadanie polega na kopnięciu globusa-piłki oklejonej siedmioma kontynentami. Uczestnicy gry musieli nazwać kontynent, który dotknęli i wykonać ciekawe zadanie z nim związane.

Kolejnym do zaliczenia punktem gry był  warsztat chorych sprzętów. Dzieci uczyły się tam, jak leczyć, czyli naprawiać, zniszczone przedmioty. Zadanie polegało na ułożeniu z puzzli zegarów. Zajęło  to nieco czasu, ale dzięki  współpracy i pomocy  instruktorów udało się!

Później grupę przywitał Szpak Mateusz wraz z Doktorem Paj-Chi-Wo. Dzieci po wysłuchaniu  historii księcia musiały wspólnie wykonać pracę plastyczną: pokolorować i ozdobić guzik z magicznej czapki bogdychanów podarowanej mu przez chińskiego lekarza. Tylko dzięki niemu Mateusz mógł powrócić do swojej pierwotnej postaci…

Kleksografia to kolejne zajęcia przygotowane dla czwartoklasistów. Prowadzące ją  uczennice zadały kilka standardowych pytań na temat kleksów i wyjaśniły, na czym będzie polegać zadanie. Po zrobieniu z atramentu kleksa, który po złożeniu kartki przybierał przeróżne kształty, trzeba było go nazwać i ułożyć o nim krótki wierszyk, co wymagało kreatywności i wyobraźni.

Następnym odwiedzonym miejscem było ,,Atelier u Golarza Filipa”. Golarz oraz jego pomocnicy na początku wyjaśnili kilka zasad i podobnie jak we wcześniejszych punktach gry uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące lektury oraz stworzyć z dostępnych materiałów głowę Kleksa.  Po skończonej pracy otrzymali pochwałę od robota, mogli też liczyć na pamiątkowe zdjęcie.

Ostatnim punktem gry był tajemniczy Pokój Zagadek, który mieścił się w bibliotece, a gdzie czwartoklasistów przywitała pani bibliotekarka. W ciemnym labiryncie dzieci miały za zadanie odnaleźć ukryte baśniowe przedmioty oraz karteczki z kleksowym szyfrem. Wykonanie zadania utrudniał dzieciom pewien sympatyczny miśJ. Czwartoklasiści mogli  także wejść przez tunel do kryjówki wilka i tam odszyfrować anagram. Było jeszcze przekłuwanie balonów z pytaniami związanymi z lekturą połączone z cyferkowym twisterem. To zadanie zajęło dość dużo czasu, ale chyba najbardziej podobało się uczestnikom zabawy.

Aby podsumować całe przedsięwzięcie a także podzielić się wrażeniami, uczestnicy gry zebrali się znów w świetlicy.  Tam Ambroży Kleks, Jan Brzechwa oraz Szpak Mateusz wręczyli wszystkim specjalnie zaprojektowane na tę okazję legitymacje oraz poczęstowali pysznymi, kolorowymi babeczkami. Nieco po godzinie dziewiętnastej  pobyt w magicznej szkole zakończył się wspólnym zaśpiewaniem nowej wersji piosenki pt. „Witajcie w naszej bajce” i wykonaniem przygotowanego przez organizatorów układu tanecznego. I jak to właśnie bywa w bajce, wszystko dobrze się skończyło. Do zobaczenia w następnej grze fabularnej!