Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na finiszu!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na finiszu!

Co to takiego?
W bieżącym roku nasza szkoła zakwalifikowała się do ministerialnego programu wspierającego czytelnictwo w publicznych i szkolnych. W ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej! Dzięki temu niebawem na półkach staną nowości wydawnicze oraz książki, które zaproponowali nasi uczniowie!

Jak to się zaczęło?
Wszystko zaczęło się od projektu, który został złożony pod koniec 2021 roku. Po weryfikacji – w kwietniu – otrzymaliśmy informację o przyznanej sumie dofinansowania.
Dzięki wsparciu finansowemu w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa 2. 0 do naszej biblioteki szkolnej zostały zakupione książki za 14 400, 00 złotych. Na półki biblioteczne systematycznie trafiły nowe egzemplarze, w sumie to 650 sztuk pachnących świeżą farbą drukarską! Są wśród nich lektury szkolne, ale także wiele nowości, ciekawe serie dla starszych i młodszych. Na pewno wśród nowości znajdą coś ciekawego najmłodsi czytelnicy, którzy dopiero uczą się czytać, jak i wkręceni w czytanie stali bywalcy biblioteki! Część najnowszych książek już krąży wśród czytelników, a po niektóre ustawiła się kolejka chętnych! To oznacza tylko jedno, że literatura wciąż zachwyca, zaciekawia i wciąga! Przekonajcie się sami!

Jak się przygotowywaliśmy?
Szybko cała społeczność szkolna dołączyła się do wspólnych działań popularyzujących czytelnictwo. Stali bywalcy biblioteki i ci, którzy zaglądają nieco rzadziej wspólnie w plebiscycie na książkę, wskazywali tytuły, które powinny znaleźć się na półkach. Dzięki nim powstała całkiem pokaźna lista!

Ale się działo!
Czy wiecie, że każdy odział klasowy pracował nad projektem! Kilka z nich przedstawimy na łamach naszej gazetki, o pozostałych możecie poczytać tutaj.

Spotkanie z autorami i warsztaty literackie

W naszej szkole gościł autor piosenek, wierszy i rymowanek dla dzieci pan Paweł Gołuch. Uczestnicy w czasie spotkania świetnie się bawili, nie zabrakło śmiechu i żartów! Uczniowie zaznajomili się z tajnikami poezji. Pan Gołuch pokazał uczniom swoje książki, opowiedział o tym, skąd się biorą w jego głowie pomysły na wesołe rymowanki i kto wykonał ilustracje do książek. Warsztaty dla przyszłych poetów wypadły wspaniale! Na koniec autor podpisywał swoje książki.

W czwartkowy listopadowy poranek gościliśmy w naszej szkole pana Marka Michalaka, pedagoga, wychowawcę akademickiego, autora licznych publikacji naukowych, a także książek dla dzieci. Autor przez dziesięć lat był Rzecznikiem Praw Dziecka, obecnie pełni funkcje Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Spotkanie miało charakter interaktywnej rozmowy, polegało na wymianie poglądów i wrażeń, na wspólnym dyskutowaniu o wartościach i emocjach. Uczniowie z chęcią zadawali pytania i drążyli interesujące ich tematy. Był czas na wysłuchanie fragmentu książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. To niezwykłe przeżycie móc słuchać samego autora! Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć Order Uśmiechu, którym został uhonorowany pan Michalak oraz poznać historię i znaczenie tego niezwykłego odznaczenia.
Był również czas na indywidualne spotkanie z autorem i podpisywanie książek. Do naszej szkolnej biblioteki trafiło kilka egzemplarzy „Opowieści o tym, co w życiu ważne” oraz „Order Uśmiechu – wspólny świat dzieci i dorosłych” z autografem i specjalną dedykacją.
We wrześniu, również w ramach NPRC 2.0 uczniowie starszych klas spotkali się z niezwykłym gościem, autorem książek poświęconym Kresom Polski oraz współtwórcą scenariusza do filmu „Wołyń”, panem Stanisławem Srokowskim. Było to spotkanie poświęcone nie tylko literaturze, ale także historii Polski, tożsamości, odwadze i poszukiwaniu prawdy. Była możliwość rozmowy, wymiany poglądów i zadania pytań. Na zakończenie pan Srokowski podpisał książki, które trafiły od szkolnej biblioteki.

Szkolny Konkurs Recytatorski

Uczniowie ochoczo wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim i przepięknie przygotowali prezentację wierszy ulubionych autorów. Galę finałową poprzedzały eliminacje w oddziałach klasowych, a zwycięskie miejsca zostały przyznane uczniom na każdym poziomie klas.
Okazało się, że występy uczestników były na bardzo wysokim poziomie. Pięknie opracowane pod względem językowym utwory zostały zaprezentowane z elementami kostiumu oraz wspaniałymi, samodzielnie zrobionymi rekwizytami. Każdy z uczestników włożył ogromny wysiłek w przygotowanie swojego występu, za który widownia raz po raz dziękowała okrzykami i brawami! Zaskakiwały również przygotowane przez uczniów elementy dekoracji! Nie było dwóch jednakowych prezentacji, każda miała w sobie coś wyjątkowego! Jedne były zabawne, inne ironiczne, jeszcze inne zawierały pouczenie. Były też łamańce językowe i wiersze całkiem przewrotne. Zabawa z poezją okazała się przednia! Nie ma wątpliwości, że każdy po takim występie z półki bibliotecznej błyskawicznie znikną wszystkie tomiki!

Nasi uczniowie oraz nauczyciele włączyli się w realizację wielu wspaniałych projektów. Powstały między innymi plakaty promujące czytelnictwo. Oprócz tego w bibliotece szkolnej stale zmieniała się wystawka z „Polecajkami” czyli książkami, które proponowali czytelnicy jedni drugim. W gazetce „Szkolne Sekrety” również pojawiały się propozycje ciekawych lektur z różnych dziedzin.
Na dokładkę pojawił się „Kolorowy Katalog Książek”, który możecie obejrzeć w szkolnej bibliotece! Składa się z ręcznie namalowanych kart książki, zaopatrzonych w rysunki oraz krótki opis, dlaczego warto czytać daną książkę. Nie zabrakło także kolorowych zakładek — „Taaka zakładka” oraz spotkania z Kamishibai i niezwykłej wystawy pomysłowych „Książeczek z pudełeczka”.
Na tym nie koniec, ponieważ wykonano także gry karciane i planszowe na podstawie książek, które roooobią wrażenie! Można zagrać w fantastyczną karciankę z literaturą II wojny światowej. Jest naprawdę unikatowa, ponieważ w całości wykonana ręcznie! Są też gry poświęcone klasyce literatury np. „Balladynie” albo „Ani z Zielonego Wzgórza”. Jednym słowem, twórcy planszówek przeganiali się w pomysłach!
Starsi uczniowie tworzyli książki z klocków LEGO, inspirowane literaturą albo własnymi pomysłami. To było wyjście naprzeciw cyfrowym czytelnikom, ponieważ takie narzędzia były im potrzebne.
Bliżej klasycznej książki papierowej, ale za to trochę w stylu pop art, znalazł się projekt na książki nietypowe. Uczniom nie zabrakło ani polotu ani nowatorskich pomysłów, ponieważ wymyślili i wykonali książki w przeróżnych, najdziwniejszych kształtach i formach. Były książki w formie pudełka, książki naszyjniki, kolczyki, a nawet kula ziemska. Oprócz tego były także „Duża, małą i malutka” – książki giganty oraz miniaturki! Każda wyjątkowa i unikatowa! Wielkie prace dodatkowo zawierały twórczość uczniów. Tym sposobem powstały ciekawe zbiory z baśniami w formacie A2!
Powstała również łąka pełna wierszy, która zakwitła na bibliotecznym parapecie. Składa się z pięknych kwiatów, które na swoich płatkach mają mnóstwo wierszy i wierszyków. Co prawda nie wabią pszczół, ale za to wszystkie mole książkowe!

Czy wiecie, że w ramach NPRC 2021-2025 w naszej szkole trwała „Akcja Czytania”? Jednym słowem nasza SZKOŁA CZYTA!

Stawiamy na głośne i ciche czytanie, nie tylko lektur, ale przede wszystkim ulubionych książek, wszak w naszej bibliotece ich nie brak!
Stali bywalcy czytelni codziennie rozsiadają na ukochanych zielonych, bibliotecznych fotelach i odlatują w podróż z książką!
Starsi uczniowie czytają maluchom, po prostu—„Duzi małym”, zwłaszcza naszym najmłodszym uczniom z oddziałów przedszkolnych, którzy dopiero ruszają w podróż do krainy książek i samodzielnie próbują czytać. Niektórzy złapali bakcyla książkowego i już stali się prawdziwymi czytelnikami biblioteki!

Kochamy czytać i jest nas dużo!

Nasza szkolna biblioteka ma wielu przyjaciół, a właściwie wiele przyjaciółek, ponieważ są nimi biblioteki, z którymi współpracuje. Należy do nich Gminna Biblioteka Publiczna w Łodygowicach oraz Samorządowa Biblioteka w Żywcu.
Dzięki współpracy wymieniamy informacje, informujemy o różnych wydarzeniach, wspieramy różne inicjatywy czytelnicze, organizujemy wydarzenia dla czytelników. Nasi uczniowie często chodzą do Biblioteki Gminnej, ale bywają również gośćmi i uczestnikami wydarzeń w żywieckiej bibliotece.
Nasi uczniowie mogli wziąć udział w escape roomie przygotowanym w Bibliotece Samorządowej w Żywcu. Cała zabawa polegała nie tylko na odkrywaniu wiedzy i zdobywaniu punktów, ale także na jej praktycznym wykorzystaniu w trakcie warsztatu i wykonaniu plakatu. Dzięki sympatii pań bibliotekarek zobaczyli również zakątki biblioteki niedostępne dla czytelników, m. in. piwnice! Poznali także historyczne ciekawostki związane z samym budynkiem. A najbardziej cieszy to, że niektórzy skusili się na dołączenie do grona czytelników!

UWOLNIONE KSIĄŻKI, CZYLI LOKALNY BOOKCROSSING

Na terenie naszej miejscowości całkiem dobrze funkcjonuje punkt bookcrossingowy. Zapraszamy m. in. do Anielskiej Cafe, gdzie czeka na wszystkich regał pełen książek czekających aż wpadną w wasze ręce! Nasz lokalny bookcrossing działa na takiej samej zasadzie jak ten powszechnie znany na świecie i Polsce. Każdy może zabrać książkę z wyznaczonego miejsca, a po przeczytaniu odłożyć we wskazanym punkcie. Jeśli ktoś posiada jakieś zalegające w domu egzemplarze albo podwójne tytuły i chce się ich pozbyć, może przynieść je do punktu bookcrossingu. Z pewnością znajdzie się chętny na przeczytanie najdziwniejszej nawet książki!