Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

W tym roku gospodarzem XII. edycji Narodowego Czytania była Szkoła Podstawowa nr 1 w Łodygowicach. Wydarzenie pod patronatem Wójta Gminy Łodygowice zostało przygotowane wspólnie z Gminną Biblioteką w Łodygowicach. W sobotnie popołudnie – 9 września 2023 roku – przybyli goście wysłuchali siedmiu fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Był to czas refleksji i zamyślenia nad ponadczasowymi wątkami dotyczącymi życia i kondycji ludzkiej, a także sprawy narodowej. W kontekście patriotycznym odczytano fragmenty dotyczące postania styczniowego, czasów Jagiellonów oraz pradziejów Polski. Nie zabrakło również fragmentów ekranizacji powieści w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego oraz pięknej pieśni „Za Niemen”. Wspólnemu czytaniu i słuchaniu towarzyszyła wystawa rysunków Artura Grottgera z cykli poświęconych powstaniu styczniowemu pt. „Lithuania” i „Polonia”, która miała przypomnieć ówczesne wydarzenia w ich 650. rocznicę. Na zakończenie wśród uczestników rozlosowano dwadzieścia trzy egzemplarze powieści opatrzone pamiątkowym stemplem „Narodowego Czytania 2023”, które ufundowała Gmina Łodygowice.