Szkoła

Spotkanie z policjantem – bezpieczeństwo i odpowiedzialność nieletnich w świetle prawa.

15 maja br. gościliśmy funkcjonariuszy: Bartłomieja Sordyla i Bartłomieja Fijaka z Komisariatu Policji w Łodygowicach.

Dzielnicowi spotkali się z uczniami klas 7 i 8 na pogadance profilaktycznej na temat zagrożeń, bezpieczeństwa i odpowiedzialności nieletnich w świetle prawa. Podobną pogadankę Pan Bartłomiej Sordyl przeprowadził również 27 kwietnia dla klas 4, 5 i 6.

Policjanci w przystępny i dostosowany do wieku słuchaczy sposób opowiadali o tym, jak z pozoru niewinne i błahe zachowania mogą mieć tragiczne konsekwencje w przyszłości. Mowa była m. in. o przemocy rówieśniczej (fizycznej i psychicznej), hejcie, udostępnianiu zdjęć w sieci. Treści poparte były przykładami wziętymi z życia, najlepiej działającymi na wyobraźnię młodych ludzi. Uczniowie uzyskali informacje, gdzie i do kogo mogą zwracać się o pomoc oraz wsparcie. Zostali zachęceni również do tego, by nie pozostawać obojętnymi na krzywdę innych, gdy znajdą się w sytuacji, w której ktoś doświadcza przemocy. Pamiętajmy, zgłoszenie, że komuś dzieje się krzywda, NIE JEST SKARŻENIEM! To zadbanie o zdrowie i życie drugiego człowieka.

Uczniowie po prelekcji mogli zadawać pytania na nurtujące ich tematy lub podzielić się z funkcjonariuszami własnymi doświadczeniami. Tematy poruszane podczas spotkania, pomimo że pojawiają się często, chociażby na lekcjach wychowawczych, wciąż pozostają aktualne. Przypominanie o nich ma służyć podejmowaniu przez uczniów właściwych decyzji w życiu codziennym.