Szkoła

Nikt nie zrobi wszystkiego, ale każdy może zrobić coś…

Nikt nie zrobi wszystkiego, ale każdy może zrobić coś…

Pod tym właśnie hasłem, upłynął w naszej szkole miesiąc listopad i grudzień. Działania wolontaryjne rozpoczęliśmy od posługi bezdomnym, w czasie spotkania z okazji Światowego Dnia Ubogich w bielskim Caritasie w dniu 19 listopada. Było to wielkie przeżycie dla nas, bo chyba po raz pierwszy zobaczyliśmy jak wielu ludzi pragnie chleba, ciepła, domu i pomocnej dłoni. Takie doświadczenia są niezwykle przydatne w działaniach na potrzeby innych, bo uświadamiają sensowność i wagę przeprowadzanych akcji.
Kolejnym działaniem była zbiórka świec na Ukrainę. Zebraliśmy 6 pudełek świeczek, które następnie przekazaliśmy żywieckiej policji i bielskiemu oddziałowi Caritas (stamtąd przewożono je do konkretnych miejscowości na Ukrainie). Ponadto każda klasa w naszej szkole przygotowała dużą paczkę ze słodyczami, zabawkami i artykułami szkolnymi dla dzieci na Kresach. Akcję koordynował bielski odział Kuratorium Oświaty.

Prężnie działając mieliśmy jeszcze do zrealizowania, w tym roku, wiele innych akcji na rzecz potrzebujących. Zorganizowaliśmy „Mufinkowe dni”, podczas których uczniowie piekli i przynosili ciasteczka, a potem przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego je sprzedawali. Spory dochód z ich sprzedaży przeznaczyliśmy na zakup artykułów do paczek. Udało się nam przygotować 50 paczuszek dla ludzi starszych z Domu Pomocy Społecznej z Wilkowic oraz 20 mikołajkowych prezentów dla podopiecznych ŚDS „Pod Skrzydłem Anioła” w Radziechowach. Ponadto fundacji przekazaliśmy paczkę z materiałami plastycznymi i dekoracyjnymi. W międzyczasie uczniowie klas młodszych przygotowali piękne kartki świąteczne, które następnie przesłaliśmy dla dzieci z bielskiego szpitala pediatrycznego i onkologicznego.
Piękną inicjatywę podjęły dzieci z klas zerowych, które „adoptowały babcię i dziadka” z Domu Pomocy Społecznej z Wilkowic. Akcja ta polega na przygotowaniu dla tych samotnych, starszych ludzi kartek świątecznych, laurek, upominków z okazji różnych świąt, nagranie i przesłanie im życzeń, piosenek, występów przygotowanych przez te dzieci właśnie dla nich. Być może uda się spotkać dzieciom z adoptowanymi dziadkami? Zobaczymy…

W dniach 2-3 grudnia br. przeprowadziliśmy, w ramach akcji CARITAS, zbiórkę żywności w sklepach „Biedronka” w Łodygowicach dla najuboższych mieszkańców diecezji bielsko – żywieckiej.

Wszystkie przeprowadzone akcje są piękne i bardzo potrzebne, ale nie zrealizowalibyśmy żadnej z nich, gdyby nie Wasze – Drodzy Uczniowie i Rodzice – ogromne zaangażowanie. Niezmiernie nas cieszy to, że z roku na rok coraz bardziej się udzielacie i wspieracie nas w podjętych działaniach na rzecz potrzebujących. Dziękujemy i przy okazji życzymy wspaniałych, radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego i grupy wolontariuszy
E. Dobija i S. Matuszewska